"Benim Kabe’m İnsan” belgeselinin ardından dünyayı gezerek insan hikâyeleri toplamaya başlayan sanatçı Sinem Taş, gittiği ülkelerde aynı zamanda fotoğraflarını da sergiliyor. Belgeseliyle aynı isme sahip projesinin başlama hikâyesini anlatan Taş yeterince hikâye biriktiğinde fotoğraflarla birlikte kitaplaştırmayı hatta bir film yapmayı düşünüyor.

ANKARA – Belgesel yönetmeni ve fotoğraf sanatçısı Sinem Taş, pek çok uluslararası festivalde seyirciyle buluşan, mültecileri konu alan ‘Benim Kabe’m İnsan’ belgeselinin ardından aynı isme sahip bir başka proje için çalışmaya başladı. Beş yıl yaşadığı Lizbon’daki işinden istifa edip, sırt çantasını kuşanarak dünyayı gezmeye başlayan Taş, fotoğraflarını çektiği insanların hikayelerini görünür kılıyor. Devamı...

Morocco Exhibition Sinem Taş

On February 21, 2020, Cafe Clock, Marrakech’s cross-cultural cafe will host HUMAN, a Photography Vernissage by Sinem Taş. The Turkish born photographer and director traveled circumnavigated the world to capture the stories of people in everyday life scenes. Her work is inspired by the Alevi and Bektashi philosophies founded during the 13th century in Asia Minor. 

Alevism is a syncretic Islamic tradition that is based on the elements of Bektashi tariqa and defines the perfect human being as someone who identifies with pure consciousness. In Morocco, the population of Muslims in predominantly Sunni. Continue to read...

O festival Olhares do Mediterrâneo - Cinema no Feminino, termina neste domingo. O DN falou com a realizadora turca Sinem Tas sobre a história de um prisioneiro político que está por trás de My Kaaba is HUMAN, sobre refugiados a viver em Portugal.

A ideia inicial da jovem turca Sinem Tas não era fazer este My Kaaba is HUMAN, curta-metragem em torno de refugiados em Portugal, que na quinta-feira foi exibido no festival Olhares do Mediterrâneo - Cinema no Feminino. A ideia era fazer um filme sobre o seu tio, prisioneiro político na Turquia desde 1996, ano em que este tinha 21 anos. Mas o seu tio recusou. "Não quer que se fale dele, quer ser low profile", explica.

Benim-Kâbe’m-İnsandır.jpg

“Benim Kâbe’m İnsandır” diyen Sinem Taş, dünyayı gezerek topladığı hikâyelerini bir araya getirdi. Her bir fotoğrafın ayrı bir hikâyesini anlatan fotoğraf sanatçısı Sinem Taş, yeryüzü hâllerinin zenginliğini gösterir bizlere.

2017’de başlayan yolculuğu hâlen devam eder. Gittiği her ülkeden sınırları yıkan, ön yargıları silen, farklılıkları yakınlaştıran birçok hikâyeyle döner. Fotoğrafçı sadece makinenin ardında duran mekanik bir işlev değildir. Duyarlılığını hissettiren, çektiği fotoğrafları ait olduğu yerlere ulaştıran, var olduğu mekânın dışına çıkarak dokunduğu her anı geliştiren dinamik bir işlevdir. Öyle de olmalıdır.  Devamı...

WhatsApp Image 2020-02-23 at 2.57.23 PM

My Kaaba is Human (Benim Kâbem İnsandır) dünyanın farklı yerinden insanların hikayelerinin anlatıldığı bir fotoğraf projesi. Projeyi hayata geçiren fotoğrafçı, belgesel yönetmeni Sinem Taş ile deneyimleri, gezileri, görüşleri ve planları üzerine konuştuk.
 

Uzun süredir yoldasın. Yolculuk hikâyelerini topladığın My Kaaba is Human (Benim Kâbem İnsandır) adlı kitabını okuduğumda, kültürel ve mekânsal farklılıkları olsa da yaşadığımız sıkıntıların ortak olduğunu fark ettiriyorsun. Kadın olmanın zorlukları, din, dil, ırk, cinsel yönelim gibi kabul görülenin dışında kalanlara karşı takınılan zorba tutumlar. Oysa hepimiz aynı toprağa basmıyor muyuz?


Öyle. Çıplak ayakla bastığımız toprak her birimizi olduğumuz gibi kabul ederken biz bir türlü öğrenemiyoruz bunu yapmayı. Toprak olacağız ama öğrenemedik toprak olmayı. Devamı...

ANKARA - Lizbon’daki mültecileri konu alan “Benim Kabe’m İNSAN” filmi ile mülteciliği Alevi felsefesi ile ele alan Sinem Taş, coğrafyaların farklı olsa da hikayelerin ortak olduğunu belirtiyor. Sinem, “Dinlediğim hikâyelerle birlikte ben de dönüşüyorum. Amacım kendimle birlikte okuyanı da dönüştürmek” diyor. 

Türkiye ve dünyada giderek yakıcı bir hale gelen mülteci sorunu ile birlikte birçok alandan mülteci sorununa dikkat çekiliyor. Yüksek lisan eğitimi için Portekiz’e giden Sinem Taş da bu soruna çektiği belgesel ile dikkat çekiyor.  Devamı...

Portekiz’de mültecilerin yaşamını konu alan ”Benim Kabem İnsandır” adlı belgeseli hazırlayan Sinem Taş, ‘’Alevi bir kadın olarak her mültecinin hikayesinde kendimi buldum’’ dedi.

Lizbon Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Multimedya Fotoğraf Bölümü’nde Yüksek Lisansını bu yıl tamamlayan Taş’ın altı kadının hikayesini anlattığı aynı isimli fotoğraf sergisi, 1. Lizbon Kürt Film ve Sanat Festivali kapsamında Sao Jorge Sineması’nda sergilenmişti. Yönetmen Sinem Taş ile belgeselini  konuştuk.

Portekiz'de mültecilerin yaşamını konu alan "Benim Kabem İnsandır" adlı belgeseli hazırlayan Sinem Taş, mültecilerin zorlu yaşam koşullarını ele aldı. Mültecilerin sevinç ve üzüntülerinin birbirine çok yakın olduğunu söyleyen Taş, “Hiç bu kadar etkileneceğimi düşünmemiştim” dedi.

Bursa Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olmasının ardından 2014 yılında yüksek lisans eğitimini tamamlamak için Portekiz'in Lizbon kentine giden Sinem Taş, yüksek lisans tezi olarak Avrupa’daki mültecilerin yaşamını konu alan belgesel film hazırladı.